תודעת רשת ושיווק במדיה החדשה

מהי תודעת רשת?

תודעת רשת היא ההבנה העמוקה שהעולם שלנו בנוי כך שכל מרכיביו קשורים זה בזה, ובעלי השפעה זה על זה. מתוך כך נובעת ההכרה שכל דבר שאנו עושים ואפילו חושבים הוא בעל אפקט רחב מאוד על הסביבה, גם אם לא ידוע לנו מראש איך בדיוק יתבטא אפקט זה. הדבר היחיד שאנו יכולים לשלוט בו הוא איכותם של הדברים שאנו עושים וחושבים, ואנו יודעים שהפידבק שהיקום ישקף לנו בחזרה יהיה בעל איכות דומה.

אנשים שהטמיעו לתוכם את תודעת הרשת, מודעים לכך שכל חלוקה של העולם למעמדות או קבוצות שאין ביניהם קשר היא מוטעית ואשלייתית. הם יודעים שלא ניתן להתנהל בכמה עולמות מקבילים שאינם נפגשים ביניהם, ושלכל פעולה במישור אחד יהיה הדהוד במישורים אחרים. הם מבינים שהכל הוא אחד, ושיש להסתכל על כל סוגיה בצורה הוליסטית בכדי להתמודד איתה בצורה האפקטיבית ביותר.

כמו כן תודעת הרשת גורמת לנו להבין את כוחו של היחד, להבין שעוצמתה של קבוצה לעולם חזקה מעוצמתם המחוברת של כל פרטיה - השלם תמיג גדול מסכום חלקיו. על פי תודעת הרשת, אם אנו יודעים להתנהל בשיתוף פעולה וקבלה אוהבת של אחרים סביבנו, אנו יכולים להרוויח הרבה יותר מאשר אם נתנהל בבועות נפרדות, תוך כדי ביקורת זה על זה, מאבק ותחושת הפרדה.

את כוחו של היחד אנו רואים כיום בצורה הכי בולטת במהפכה החברתית, שמבקשת מהפרטים שאנחנו להתאחד על מנת להגיע למשאבים השייכים לכולנו, משאבים שכיום קבוצה מצומצמת ביותר של אנשים מחזיקה בהם. המסר העיקרי של המהפכה הוא שכאשר כל אחד מאיתנו מתמודד לבד עם הבעיות שלו מול השיטה הקיימת, אנו חווים חוסר אונים אל מול מי שחזק מאיתנו, ואילו כאשר אנו פורצים את חומות הבדידות ומתחברים לרשת שאנחנו, העוצמה חוזרת לידינו.


ומה קשור כל זה לשיווק במדיה החדשה?

המדיה החדשה, האינטרנטית, נותנת ביטוי ממש לתודעת הרשת על ידי הרשתות החברתיות, הבנוית טכנולוגית כך שהן מאפשרות לנו להתחבר זה עם זה בקלות - ולא רק על בסיס של "אחד על אחד", אלא להתאגד לקבוצות שחבריהן מעודכנים סביב השעון זה בפעילותו של זה.
אם במציאות הפיזית אין לנו יכולת להיות בקשר עם כולם כל הזמן, המדיה החדשה מאפשרת לנו בדיוק את זה - "להיות בעניינים" של הרבה מאוד דברים שחשובים לנו בקלות מדהימה, ללא סירבול או הטייה מגמתית.

המציאות הוירטואלית הזו יוצרת מצב שבו אנשים מגלים עד כמה הם בעצם דומים - ברגשות, בסיפורים, ברצונות ובצרכים שלהם. "סודות שמורים" שתמיד נהוג היה להסתיר מבחינה חברתית ותרבותית נחשפים כל הזמן, והיכולת להישאר אנונימיים ברשת רק מעצימה את המגמה הזו. אנשים וקבוצות מוצאים את עצמם מנפצים מיתוסים נוקשים על ידי שיתוף במידע ובתהליכים פנימיים, ונדמה שאין יותר מקום להתנהלות שאיננה שקופה - אם זה של האדם הבודד ואם זה של גופים כלכליים או ציבוריים.

המבנה ההיררכי המסורתי הולך ונסדק בכל שנה בתהליך מואץ, ולא ניתן יותר לזלזל בחוכמת ההמון. יש לכך השפעה על הרבה ענפים של הממסד החברתי המוכר - על מבנה המשפחה, הקהילה, הכלכלה, הממשלה... הכל נמצא בתהליכי שינוי מרחיקי לכת.

השימוש היומיומי של רבים מאיתנו בטכנולוגית הרשת, והטמעתה לתוך חיינו באופן מעשי, הניעו תהליך עמוק של שינוי תודעה אישי וקבוצתי. בלי לחשוב על זה אנשים התחילו להבין את עקרונותיה ואת טבעה של תודעת הרשת, ולחוות על בשרם עד כמה היא נכונה להם יותר מאשר המודל המסורתי של תקשורת המונים שבנוי על מעמדות, צנזורה, פנייה למכנה המשותף הנמוך ביותר והשפעה על דעת הקהל באמצעות מניפולציה ואמצעי לחץ מכל מיני סוגים.

גם בעולם השיווק יצרה המדיה החדשה מהפכה של ממש. האינטרנט מראשית היותו איפשר לעסקים מכל גודל וסוג לקבל נראות ובמה כפי שלא היה בהישג ידם של רבים מהם בעבר. היכולת להעביר מסרים לקהלים גדולים, לרוב ללא עלות, ובצורה שניתן לעדכן אותם כל הזמן, להיות בתקשורת דו צדדית עם קהל הגולשים, להגיב אליו ב"לייב", ואף לעקוב אחרי תגובת הקהל במישור הסטטיסטי - אלה הן פריבילגיות שלא היו לנו בעבר, וערכן לעסקים קטנים לא יסולא בפז.

הפעילות ברשתות החברתיות מחברת בין אנשים שלעולם לא היו נפגשים או מתקרבים בעולם הלא וירטואלי, וגורמת לקבוצות להתאחד באופן עצמאי וספונטני –- על בסיס דיעות וערכים, צרכים משותפים ורגשות דומים, ולא על בסיס מעמד חברתי או כלכלי. עבור אלה מאיתנו שהם בעלי עסקים מדובר בגן עדן של ממש, כי הצורך שלנו הוא ביצירת קשר עם אנשים, חשיפת העסק שלנו לתפוצה רחבה, וגם יצירת מעגלי כוח שמסייעים לנו לשתף פעולה ולצמוח. עבודת הרישות, הנטוורקינג שאנו מכירים מהעולם הפיזי, נעשית בצורה מהירה ופשוטה יותר בעולם הוירטואלי, וניתנת לנו היכולת לצאת מהמקום הבודד שלנו אל תוך קהילות תומכות ומפרגנות של אנשים בעלי עניין משותף. התנועה היא כזו שגם עסק שפועל בפלח שוק שולי יחסית, יכול למצוא לעצמו את האנשים המתאימים על ידי חיבור לרשת האינסופית של האינטרנט.

במדיה החדשה, החברתית, אנו מגלים באופן מיוחד את הקסם של הרשת - חבר משתף חבר, חשיפה מביאה חשיפה, מידע עובר במהירות האור ובצורה מדבקת. מהר מאוד אנחנו יכולים למצוא את עצמנו בקשר עם אנשים שלא ידענו על קיומם והם לא ידעו על קיומנו - דרך חברים משותפים וחברים של חברים... העולם הזר והמנוכר הופך בצורה זו להיות כפר גלובלי שבו כולם מכירים את כולם, מדברים עם כולם, חולקים ומשתפים מידע ומחשבות, ומרגישים אחווה ושותפות לדרך גם בלי להיפגש במימד הפיזי... או לפחות הרבה לפני שהפגישה הפיזית מתבקשת ומתקיימת.

השיווק בעולם כזה הופך גם הוא מפעולה מחושבת וקרה למשהו הרבה יותר חם, אישי, אמיתי ומקרב. כיום יש לנו יכולת לשווק את עצמנו בצורה שחורגת לגמרי מהכללים הנוקשים שהרכיבו את עולם השיווק בעבר, באופן עצמאי ובלתי תלוי, תוך כדי ביטוי מקורי ואמיתי של מי שאנחנו ומה שאנו מציעים.

כשאנחנו כותבים סטטוסים אישיים בפייסבוק, מצלמים את עצמנו ליוטיוב, כותבים בלוג או משתפים תוכן בויקיפדיה, אנחנו מתחברים לרשת. אנו נותנים ממה שקיים בנו לרשות הכלל, והפידבק שחוזר אלינו הוא עצום. אם אנו מקפידים להוציא מעצמנו דברים בתדר הנכון של נדיבות ואותנטיות - הרשת מחזירה לנו באותו התדר ממש.

ניתנת לנו היכולת לגעת באנשים ולהינגע על ידיהם, להשפיע ולהיות מושפעים, ללמד וללמוד, לתת ולקבל מידע ועזרה, לחשוף פרסומים שלנו ולהיחשף לפרסומים של אחרים, לשווק ולהיות קהל יעד לשיווק, למכור ולקנות... והכל ללא תיווך של בעלי שררה שממיינים את המידע עבורנו ומגבילים את יכולתנו לראות ולהיראות על פי פרמטרים שאינם שיוויוניים.

לסיכום:

אני מאמינה שהאינטרנט הוא אחד הביטויים הממשיים המובהקים ביותר של תודעת הרשת והעידן החדש. הוא הטכנולוגיה שדרכה מתבטא באופן יומיומי השפע שנפתח עבורנו בעידן הזה, הרחבת הגבולות האישיים והקבוצתיים, והתקשורת שחוצה יבשות ואוקיינוסים. במובן השיווקי הוא גרם לעסקים "לרדת אל העם" ולהיות בקשר עם חכמת ההמון, והיד עוד נטויה...

מזמינה אתכם ואתכן להצטרף למהפכה שכבר קורית, לעלות על הגל, להתחבר לרשת ולפעול מתוך תודעת הרשת - למען טובתכם האישית ולמען טובת הכלל... שהרי שני הדברים אינם נפרדים לעולם זה מזה!


ממליצה בחום על מידע נוסף בנושא:

פוסט מרתק שמספר על ההיסטוריה של התפתחות תודעת הרשת
מאמר נפלא על הציווליזציה האמפטית ותודעת רשת
סרטון מרגש על תודעת האחדות ותודעת רשת