עוד על הדרך שלי, דברים שאני עושה ועשיתי בעבר


את דרכי המקצועית התחלתי בתחום הטיפולי, כמדריכה בשיטת גרינברג המשלבת עבודת גוף ונפש, אבחון בכפות הרגליים ותהליכים מעמיקים של זיהוי ויצירת שינוי בדפוסים, תבניות והרגלים שמגבילים אותנו. בנוסף למדתי הנחיית קבוצות בדגש על נושא הזוגיות במכון מעגלים בת"א. היתה לי קליניקה משלי בה ליוויתי תהליכים אישיים כ-10 שנים. הייתי מאוד מחוברת לעבודה הזו, ואז נכנסתי להריון וחלה תפנית בחיי.

ב-2005 סביב ההריון והלידה של בני הבכור, העמיק אצלי החיבור לרוחניות ולנשיות, ונפתחו לי שערים לעשייה חדשה ומרגשת. למדתי שמאניזם והנחיית מעגלי נשים, ובהמשך קיבלתי הצעה לניהול והפקת התוכן של פסטיבל הנשים "שאקטי" ועסקתי בכך עד שנת 2014. בנוסף ערכתי מעגלי נשים וטקסי מעבר במהלך ההריון, לקראת לידה, או כל נקודת ציון משמעותית בחיי אישה כמו בת-מצווה, ימי הולדת עגולים, לפני חתונה, ועוד.

במקביל ובזמן שהייתי בהריון עם בני השני בשנת 2009, התחלתי לעסוק בייעוץ וליווי תהליכי יצירת תוכן עם דגש על תחום הדיגיטל - פעילות ברשתות חברתיות, כתיבה לניוזלטרים ובלוגים, כתיבת מאמרים, אפיון, עיצוב, קידום ובניית אתרים, ועוד. את הידע צברתי בשטח מתוך נסיוני כעצמאית, וכאשר פנו אלי נשים עם עסקים קטנים או מיזמים אישיים לעזרה, נעניתי לאתגר וליוויתי אותן דרך סדנאות שיצרתי, ייעוץ פרטני, או ליווי מעשי במלאכה עצמה. ב-2015 נכנסתי למאגר הארצי של יועצי מעו"ף, ומאז ניתן לקבל אצלי ליווי גם תחת המטריה שלהם ובמחיר מסובסד.

מילים תמיד היו ערוץ משמעותי עבורי, ובמשך השנים התחברתי לעומקה של מלאכת הכתיבה והעריכה. ליוויתי נשים ביצירת תוכן מסוגים שונים - אישי, מקצועי ועסקי, ובתהליכים של יציאה לאור בצורות שונות. כתבתי הרבה, גם למגירה וגם ברשתות חברתיות, ואחרי הלידה של בתי הקטנה ב- 2020, נפתח אצלי שער מפתיע והתחלתי לכתוב שירה.

בשעות ארוכות של הנקה כתבתי שירים לבתי, על דברים שחוויתי סביב ההריון והלידה שלה, ועליהם נוספו מאוחר יותר שירים לשני הבנים הגדולים, שהתחברתי לזכרונות מן ההריונות והלידות שלהם. מכל אלה נרקם כעת ספר הביכורים שלי, הכולל מעל 70 שירים הנוגעים במסעות הפוריות, ההריון והלידה על מגוון התהליכים הנלווים אליהם.

תהליכי הריון ולידה תמיד היו קרובים לליבי, ובנוסף להנחיית מעגלי הריוניות, טקסי לידה וכתיבת שירי לידה, אני גם מלווה נשים בתהליכים של הכנה רגשית ללידה,
הכנה ללידה טבעית, לידת מים ולידת בית, עיבוד לידה, וכמו כן בתקופות מאתגרות של טיפולי פוריות, או אחרי אובדן הריון.


אני מזמינה אותך לקרוא עוד באתר, להכיר דברים שאני עושה, לחשוב אם יש משהו בו את מעוניינת להיעזר בי, וכמובן בכל שאלה ותגובה - אשמח שתיצרי איתי קשר.


שלך, תמר ענבר-שחם
קצת עלי


נעים להכיר, אני תמר ענבר-שחם, כותבת ויוצרת תוכן, מנחה סדנאות ומעגלי נשים, מלווה נשים בהריון, לקראת לידה ובמעברי החיים. את התהליכים בהם אני עוסקת פיתחתי במשך 25 שנים תוך שילוב של כמה תחומי עבודה ולימוד, עליהם נוספו התהליכים וההתנסויות האישיות שלי מן החיים עצמם.

הגישה שאני פועלת, מלווה ומלמדת לפיה היא של יצירה נשית - עשייה שנובעת ממקום פנימי ואמיתי, פותחת אפשרויות בצורה זורמת, מחוברת למקצבים הטבעיים ולעוצמות האישיות שלנו, ומבטאת את מי שאנחנו כאמניות, נשות מקצוע, בעלות עסק, אמהות, יולדות, או כל הגדרה שנבחר לתת לעצמנו בתקופה מסויימת של חיינו.


אני מציעה ליווי בשערים שונים של יצירה נשית:
  • שער הכתיבה - ליווי תהליכי כתיבה, עריכה ויציאה לאור במדיות השונות.
  • שער ההריון והלידה - ליווי במהלך ההריון, הכנה רגשית ללידה, תמיכה לאחר לידה, עיבוד לידה, תמיכה בתהליכי פוריות, או אחרי אובדן הריון.
  • מעגלי נשים - הנחיית טקסי מעבר נשיים וציון נקודות משמעותיות במעגל החיים.
  • שער הזוגיות והמשפחה - ליווי במציאת זוגיות, התנהלות בזוגיות קיימת, פרידה וגירושין, חיים בפרק ב', אמהות לילדים רגישים ומיוחדים, חינוך ביתי, ועוד.
  • שער הריפוי - ליווי תהליכי החלמה, וצמיחה מתוך כאב הגוף המחובר לביטוי הנפש.
  • שער ההגשמה - כלים ליצירת מציאות, חיבור לייעוד, חלימה ומימוש.
  • שער השירה - ספר השירים שלי שערי לידה הפותח צוהר לתהליכי ריפוי וביטוי נשי.