חיות הטוטם וסגנונות שיווק

התרבות האינדיאנית ותרבויות עתיקות נוספות, מלמדות אותנו להתבונן בתכונות ובאיכויות של בעלי החיים, ולקבל מהם מסרים חשובים לחיינו - על החוזקות והחולשות שלנו, על ייעודנו בעולם, ועל הדרך בה כדאי לנו לפעול - באופן כללי ובמצבים ספציפיים. בעלי החיים משמשים לנו כסמלים, מעניקים לנו השראה ומסייעים לנו להתחבר לצדדים שונים בעצמנו. כולנו מכירים ביטויים השגורים בשפה ומייחסים לבני אדם תכונות של בעלי חיים שונים, למשל: שתקן כמו דג, עקשן כמו חמור, גאוותן כמו טווס, קל רגליים כמו צבי, אמיץ כמו אריה וכו'. בתוך כל אחד מאיתנו קיימת כל קשת התכונות האנושיות, אך אצל כל אדם תכונות מסוימות הן בולטות ומשמעותיות יותר מאחרות, וכל אדם מביא לעולם אנרגיה ומתנה אישית אחרת.

אני מאמינה שכל אחד יכול לחוות הצלחה במעשיו, במידה והוא יודע לזהות ולהתחבר לאיכויות החזקות שלו, וכמו כן לשים לב לחולשות ולדעת לעבוד איתן... וכלל זה פועל גם לגבי שיווק! בבלוג שלי כתבתי כבר על כך שאנחנו לא חייבים להיות כרישי שיווק כדי לראות תוצאות, ותמיד יש לנו אפשרות לבחור להיות דולפיני שיווק ולהתקדם בדרך שלנו, וכעת אני רוצה להרחיב את היריעה ולבחון כמה סגנונות שיווק שונים על פי הארכיטיפים של בעלי החיים. לשם כך בחרתי עבורכם כמה חיות טוטם שדרכן נוכל ללמוד על סגולות שונות ומשונות, ואולי להזדהות עם חלק מהן ולהשתמש בדימוי שלהן כמקור לבטחון ועוצמה: לוויתן, נץ, יונק דבש, כלב, סוס וצבי. כמובן שקיימות עוד המון חיות טוטם, ולמעשה כל חיה יכולה להוות מקור להשראה, גם אם הדימוי הראשוני שלה לא הכי סקסי – למשל בתרבות האינדיאנית גם לטאה, עכביש, תנין, דורבן או צב הן חיות טוטם חזקות וחשובות מאוד!

לוויתן - ללווייתן שכבת שומן המהווה מאגר אנרגיה והמאפשרת בידוד. יש לו יכולת להתנהל בצורה שנראית אולי איטית אבל יש בה תהליכי יצירה שמתבשלים בפנים והמתנה לזמן הנכון לשחרר דברים לעולם. כשלוויתן משחרר סילון מים החוצה, הוא מרשים ובעל עוצמה. ללוויתן רגישות עצומה לצלילים והוא מנווט את דרכו על ידי ההד החוזר מהם. גם איש השיווק הלוויתני רגיש לניואנסים ומנווט את דרכו בהתאמה אליהם. על פי המיתוס האינדיאני הלוויתן הוא חיה רוחנית ובעלת ידע פנימי עתיק, הוא מסמל את מעגל החיים-מוות-לידה מחדש. איש השיווק הלוייתני ניחן בהבנה עמוקה לגבי טבע הדברים, ויש לו סבלנות ואמונה בתהליכים הטבעיים של ההוויה והיצירה. הוא ידע שהתשובות נמצאות בתוכו, ויודע להציב לעצמו מטרות וליישם בטווח הארוך. לא תמיד הוא נגלה לעינינו בתדירות גבוהה, אבל כשהוא עושה זאת לא ניתן להתעלם מנוכחותו או לשכוח אותה.

נץ - סגולת הנץ היא היכולת להתבונן מסביב ולקבל מסרים, הוא ניחן בראייה טובה וכושר אבחנה חד. הוא קולט גם את התמונה הכוללת וגם את הפרטים הקטנים. איש השיווק הנצי מביא עימו חדשנות ומקוריות, הוא מעיז להסתכל על הדברים מזווית אחרת ולהעביר מסרים יוצאי דופן לקהל. הוא קפדן, מחפש את האמת, ומשתמש באינטואיציות החזקות שלו כאשר הוא פועל. הוא יודע לתפוס הזדמנויות ולא מוותר לעצמו על ניצול מלוא היכולת.

כלב - סגולות הכלב הן נאמנות, ידידות, מתן שירות, יציבות והגנה. הוא חיה חברתית ובעלת תבונה, ויודע את כוחה של הלהקה. יש לו יכולות ציד ושמירה, ואינסטינקט טבעי להגן על הטריטוריה שלו. הוא בעל חוש ריח מפותח מפותח ויכול לחוש בכל סכנה מתקרבת. אהבתו של הכלב אינה יודעת גבולות והוא מלמד אותנו על חברות ואהבה ללא תנאי – גם כלפי אחרים וגם כלפי עצמנו. איש השיווק הכלבי מאמין בשיתופי פעולה ומיישם אותם, הוא עוזר לאחרים ויודע לעורר אמון. הוא משתמש באינסטינקטים הטבעיים ובחוש הריח שלו על מנת לבחור את הפעולות הנכונות, והוא תמיד נאמן - גם ללקוחותיו ולקולגות שלו, וגם לעצמו, לערכים ולמסר שלו.

יונק הדבש - זוהי ציפור שיר קטנה, סקרנית וחקרנית, העוברת במהירות מפרח לפרח, ושותה מכולם את הצוף המתוק בקלילות ותמרונים מרשימים. נוצותיה מבריקות וצבעוניות, והופעתה מעוררת רושם ומשמחת למרות גודלה הזעיר. יונק הדבש בונה את הקן מתוך הקפדה על עיצובו וייחודו. הוא נחשב כציפור שמתקשרת לחופש - שומר בקנאות על עצמאותו ואינו מסוגל לחיות בכלוב. איש השיווק יונק הדבש יודע לקחת מכל סיטואציה את הטוב ולהמשיך הלאה בקלילות וחופשיות. הוא אנרגטי ומפיץ סביבו שמחת חיים, יופי וצבעוניות. יש לו יכולת לתמרן בין מקומות שונים ולהשאיר רושם עז בכולם. הוא מחובר לקסם ולהרמוניה שבחיים, ופתוח לקבל דברים טובים שבאים אליו בקלות.


סוס - הסוס הוא חיה עוצמתית, אצילית ובעלת כוח רב. הוא מסוגל לשאת משאות כבדים ולרוץ במהירות למרחקים ארוכים. יש לו כושר סיבולת גבוה ויכולת להתקדם בעוצמה. למרות שהוא נותן שירות מסור לאדם, הוא מסמל את החופש והמרחבים וכאשר הוא דוהר הוא מעורר בנו התרגשות ותחושה של התרוממות רוח. איש השיווק הסוסי יודע "לתת עבודה" ולנוע בשטח במהירות ועוצמה, ללא גבולות ולאורך זמן. הוא יודע לתת שירות טוב ולהוביל אנשים קדימה. פעילותו לוקחת אותו למרחקים ומשאירה רושם עז על הסביבה.

צבי - סגולות הצבי הן רוך ועדינות, תום וחינניות. הצבי מסוגל להמיס לבבות נוקשים ולעורר בהם רכות, אהבה וחמלה. בטבע, הצבי נודד ומסתגל לאזורי מחיה שונים. חוש הריח שלו מפותח ביותר והוא גם מבחין בתנועה ממרחק של קילומטר ויותר. הצבי מהיר וקל רגליים, יש לו יכולת ניתור גבוהה ומרשימה. איש השיווק שנוהג ברוח הצבי הוא בעל יכולת קליטה של הדברים שקורים ונאמרים מתחת לפני השטח, והוא יודע לנווט את דרכו בעדינות אל ליבם של אנשים. הוא נמנע מביקורת, שיפוטיות ובוטות, ומשתמש ברכות הטבעית שלו כדי להתמודד עם כל מצב. יש לו משיכה להרפתקאות חדשות, והוא מסתגל בקלות למקומות שונים.

אז מה דעתכם? לאיזו חיה אתם מתחברים? אילו סגולות יש בכם, ודרך איזה דימוי תוכלו להזכיר אותן לעצמכם ולעשות בהן שימוש מיטיב? מוזמנים לחשוב על זה, ואם בא לכם - לשתף כאן...