תהליך בניית אתר

תהליך בנייה של אתר הוא מורכב ורב שלבי:

ממש כמו תהליך עיבור שמוביל להריון ולידה - הוא מתחיל ברעיון, בחזון, וממשיך לעבודה בהרבה מאוד מישורים ורבדים עד אשר התוצר המוגמר מוכן לצאת לאוויר העולם ולעלות לרשת.

בדף זה תמצאו מידע על השלבים המומלצים בבניית אתר, וכמו כן "סיפורי לידה" של אתרים - מוזמנים ללחוץ כאן או לגלול לתחתית הדף כדי לקרוא אותם, להבין את התהליך לעומק ולקבל רעיונות והשראה...


ישנם כמה שלבים שצריך לעבור בתהליך של בניית אתר:

1.אפיון האתר
החלטה על העקרונות החשובים לנו באתר - הסגנון והמסר שהאתר אמור לשדר, הפיצ'רים (מאפיינים) שאנחנו רוצים שיהיו בו, המטרות שהוא אמור לשרת, ורשימה מסודרת (או אפילו שרטוט) של חלוקת התכנים בתפריטים, ובאיזורים השונים של האתר. זהו שלב שכדאי לעשות עוד לפני שמחפשים בונה אתרים. ניתן לעשות אותו בעצמנו, ומומלץ גם לדייק אותו גם בעזרת ליווי מקצועי בעת הצורך.

2. בחירת בונה אתרים
בשלב זה רצוי לפנות לבוני אתרים שקיבלנו עליהם המלצות ו/או התרשמנו מעבודות קודמות שלהם, ולקבל הצעות מחיר בתגובה ובהתאם לאפיון האתר שהכנו מראש. בהתאם לתחושה שקיבלנו מול האנשים ומול המחירים נקבל החלטה עם מי נעים וכדאי לנו לעבוד.

3. החלטה על פלטפורמה
בהתאם לפיצ'רים שאנחנו רוצים באתר ולרמת הנגישות שאנחנו מחפשים במערכת הניהול, נבחר יחד עם בונה האתרים את הפלטפורמה המתאימה ביותר לצרכינו - מבחינת יכולות טכניות ומבחינת נוחות השימוש במערכת הניהול.

4. עיצוב גרפי
אחרי שבחרנו בונה אתרים, נדאג למצוא מעצב גרפי. אם זה אותו אדם, או שני אנשים שעובדים הרבה יחד - זה בחלט עדיף וחוסך הרבה כאבי ראש. אחרי הבחירה של המעצב, נתחיל בעבודה משותפת - העלאת רעיונות ובקשות, חיפוש השראה, ותגובות לסקיצות שהמעצב שולח לנו עד שאנו מגיעים לתוצאה הרצויה. ניתן ליצור עיצוב על בסיס חומרים גרפיים שכבר יש לנו (למשל אם ברשותנו לוגו, פלייר, ברושור וכד'), או עיצוב חדש לחלוטין.

5. יצירה, עריכה ואיסוף של התכנים
ארי שיש לנו את מסגרת התכנים באתר ואופן חלוקתם - אנו יכולים להעמיק ביצירתם - כתיבת טקסטים ועריכתם מבחינה לשונית וצורנית, צילום סרטונים, איסוף וצילום תמונות מתאימות - שלב זה מתבצע בצורה הדרגתית ולאורך זמן - כאשר תמיד נתחיל מיצירת התוכן לדפים הראשיים וההכרחיים, ונתקדם מהם לדפים המשניים.

6. הטמעת העיצוב לתוך הפלטפורמה עליה נבנה האתר
זהו שלב טכני בו בונה האתרים מכניס את העיצוב שהוחלט עליו לתוך מערכת הניהול של האתר. במידה ובונה האתרים והמעצב הגרפי אינם אותו אדם, דרוש תיאום מלא ביניהם מתחילת הפרוייקט כדי ששלב זה יעבור בקלות והצלחה - כי לכל פלטפורמה יש מגבלות טכניות שצריך להתחשב הן כאשר יוצרים את המראה.

7. הזנת התכנים
השלב הסופי של מלאכת הבנייה - בונה האתר מקבל את כל החומרים שיצרנו ואספנו ומטמיע אותם בדפים השונים. כעקרון זהו שלב שניתן ללמוד לבצע לבד בקלות יחסית, ויש לקוחות שבוחרים בכך על מנת לחסוך בעלויות, להעלות תכנים בקצב שלהם, ולחוות את הסיפוק של המעורבות ביצירה.

8. שיווק וקידום של האתר
שלב שמומלץ מאוד ליישם בכדי שתהיה לאתר נוכחות טובה ברחבי הרשת - אם זה במנועי החיפוש, במדיה החברתית, בפורטלים ואתרי תוכן וכו'. בשלב זה כדאי לעשות קודם כל תוכנית שיווקית כללית בה בודקים מי קהל היעד שלנו, מה הוא מחפש ואיפה הוא נמצא ברשת.
לאחר מכן נעשה מחקר מילות מפתח - בחירה של ביטויי חיפוש מתאימים - ונשתול אותם במקומות המתאימים באתר. בנוסף נדאג לייצר קישורים נכנסים איכותיים לאתר, ומאוד חשוב - לייצר תנועה לאתר על ידי פעילות שיווקית בערוצים נוספים כמו מדיה חברתית, דיוור אלקטרוני וכו'.


אצל כל לקוח קצב העבודה והאופי שלה יהיו קצת אחרים:

יש לקוחות ש"מתקתקים" מהר את קבלת ההחלטות ואת חלקם ביצירת התכנים, ויש אחרים שצריכים את הזמן לעבד את החומרים, ולהתלבט זמן רב לפני שהם מאשרים את סיום העבודה.

יש כאלה שמתכננים הכל מראש, ואחרים שיוצרים תוך כדי תנועה.

יש אנשים שרוצים שירות מלא, שבו אנשי המקצוע מבצעים את כל השלבים, ואחרים רוצים שירות חלקי, שבו יש להם אפשרות לבצע דברים מסוימים בעצמם.

המטרה היא לתת לכל לקוח את סוג השירות שהוא צריך -
לפי התקציב, הקצב והאופי שמתאימים לו.מוזמנים לקרוא סיפורים המתארים את העבודה שנעשית מאחורי הקלעים בתהליכי בניית אתרים:
  • האתר של רוז פדס Rose Pads - אתר מורכב הכולל קטגוריות תוכן רבות, אינדקס בעלות מקצוע, חנות וירטואלית ועוד.
     
  • האתר של נעמה לירן בר לב - אתר שנבנה בשילוב של שיטת "עשה זאת בעצמך" יחד עם הדרכה וליווי מקצועי צמוד.
     
  • האתר של יעל גביש - אתר שנבנה בשיטת השירות המלא, בו יצרנו יחד עם הלקוחה גם את העיצוב והתוכן, בתוספת הדרכה וליווי שיווקי.