מעבר להבנת הרוח הנשית, עלינו לאמץ גם שיטות עבודה וכלים ספציפיים לעשייה, ולהפעיל אותם בדרך הנשית - למשל לתת לתדר הנשי להיכנס למילים שלנו כאשר אנחנו כותבות תוכן מכל סוג שהוא או מדברות על חזון שאנו רוצות להגשים. ככל שנתחבר לתדר הזה, כך יהיה לנו קל להחזיק את העשייה והיצירה שלנו לאורך שנים ולראות אותן מתפתחות ועולות.

עוד דבר נפלא ביצירה הנשית הוא שיש לה קהל וקהילה! הרבה נשים נמצאות ברשתות החברתיות, ושמחות להיחשף לתכנים של נשים אחרות, בשפה שמדברת אליהן. לקהילות הנשיות שנוצרו עם השנים יש עוצמה מדהימה, כי כוח של נשים יחד הוא דבר שאי אפשר לעצור! כיום נשים יודעות שיש להן במה לביטוי ויצירת חיבורים, גם בלי הצורך לנפץ תקרות זכוכית שקבעה החברה הפטריארכלית על מוסדותיה השונים, ובלי לשלם מחירים על הצורך והרצון להתקדם ולקבל חשיפה לעשייתן. בהפוך על הפוך, דווקא העולם הוירטואלי החזיר אותנו לאפשרות לגבש שבט נשים ולהצליח בדרך שנעימה ומתאימה לנו.
 
יצירה נשית


יצירה נשית היא עשייה שמגיעה מהמקום הנשי שלנו, נעשית בדרך נשית, משתמשת בחוזקות הנשיות, ומותאמת למקצב הנשי. הצורך בהגדרה של יצירה נשית באה מתוך כך שהעולם שלנו כיום מקדש בעיקר את דרך העשייה הגברית, אותה נשים מנסות לחקות גם כאשר היא איננה מותאמת להן. התוצאה היא תסכול רב לנשים, וחוסר הערכה נכונה של יצירתן ותרומתן.

האלטרנטיבה של הצהרה על "יצירה נשית" באה כדי לתקן את התפיסה השלטת, ולפתוח שער להבנה כי יש יותר מדרך אחת להתקדם, להצליח ולראות פירות. כאשר אישה מחוברת לעוצמות הטבעיות שלה בעשייה, היא יכולה לייצר הרבה שפע בדרך רכה, עם פחות מאמץ.

חשוב לי להדגיש כי גם לדרך הפעולה הגברית יש מקום מכובד ונצרך בעולם, הן בעשייתם של גברים והן בעשייתן של נשים. הדגש שלי על העצמת האיכות הנשית בעשייה באה מתוך הבנה שאת הצד הגברי אנחנו מחזיקות כבר בתודעה, מתוך ציפיות ואמונות שעליהן גדלנו בתרבות המודרנית, וכי ורובנו זקוקות לתזכורת בנוגע לאיזון בין הגברי והנשי שבתוכנו, ובנוגע לעוצמת הנשיות שיכולה לפתוח לנו שערים בתנועה מעגלית ולא קווית.


 
היצירה הנשית מתאפיינת באיכויות מועילות רבות שאינן מקבלות מספיק הכרה, למשל:

אמנות החיבורים - היכולת הנשית הטבעית ליצור שיחה ולטפח קשרים, להישען על תמיכה הדדית ושיתופי פעולה, ולראות את התמונה הרחבה ואת עצמי כחלק משבט, קהילה או רשת, היא יכולת שמקדמת אותנו מאוד בכל תחומי העיסוק.

הקשבה - פעולה שנעשית מתוך הקשבה עמוקה פנימה, משולבת בהקשבה החוצה, לאנשים ולסימנים, וזרימה עם מה שמתגלגל לפתחנו, היא פעולה שתהיה מדויקת לנו ותניב את התוצאה הרצויה. דרך היצירה הנשית יודעת להניח לפעמים לתוכנית העבודה שנקבעה מראש, ולעקוב אחרי תחושות הבטן והכוונת הלב. כאשר אישה ערה לניואנסים העדינים של התקשורת הפנימית והחיצונית, ולא מתמקדת רק במדדים המדוייקים, המספריים והנראים לעין, היא יכולה להגיע למקומות שלא שיערה בדמיונה כאשר ביקשה את ההצלחה.

סבלנות - היכולת להמתין טבועה בגופנו מעצם המחזוריות שבו, שמלמדת אותנו מגיל צעיר וללא מילים כי יש זמן לכל דבר, ועת לכך חפץ תחת השמיים. כאשר אנחנו מגדלות את עצמנו ואת היצירה שלנו בסבלנות, מאפשרות לדברים להתפתח בתוכנו באופן נינוח, ומקבלות את תהליכי הגאות והשפל שבהם עד שהם מגיעים לבשלות, אנחנו מדייקות את העשייה שלנו בעולם, ואת התוצאות שנקבל. לידה של יצירה בעיתה ולא טרם זמנה, חוסכת לנו מאמץ מיותר ועשייה בפול גז על ניוטרל. באותה מיד חשוב שנדע לשחרר לעולם יצירה שהבשילה ולא ניתן לפחדים שלנו לעכב אותה מעבר למה שהיא צריכה.

תבונה - היכולת לראות רבדים עמוקים של המציאות, ולהבין כי מה שיתן לנו פרי נכון זו האנרגיה שמתוכה נעבוד, וההשקעה הקבועה והמתמשכת שנשקיע לטווח ארוך מתוך אהבה אמיתית לדבר. הבינה היא האינטיליגנציה הרגשית והרוחנית לראות גם את מה שמעבר למובן מאליו, את הדקויות הנסתרות המניעות את העולם באמת.