שערי לידה - ספר שירה נשית


"שערי לידה" הוא ספר שירה הרוקם עדות פואטית לדרכה של אישה במעברי העיבור וההולדה. הוא נכתב מתוך תהליך של ריפוי עצמי וסגירת מעגלים, ונותן ביטוי למסע נשי שהוא גם אישי וגם אוניברסלי. השירים מתעדים באופן חשוף ונוגע ללב קטעים מסיפורי ההריונות, הלידות, ההפלות, טיפולי הפוריות ומשכבי הלידה שעברתי, מתקופות חיים מלאות אתגר ויופי, גילוי ופליאה, כאב וכמיהה, צחוק ודמעות.

הספר מעניק קול לחוויות המשותפות לנשים רבות, ומתוך כך יכול ללוות נשים בשלבים השונים של הבאת חיים חדשים לעולם. השירים נותנים מילים לתמורות האדירות המתרחשות בגופה, בליבה ובנפשה של העוברת בנתיבי הפריון, ההריון והלידה - הקריאה בהם מזמינה אותנו להרגיש יותר נראות, פחות בודדות, לדעת שיש מי שמבינה את מה שאנחנו מרגישות.

הבחירה שלי להוציא את הספר לאור נובעת מאמונה כי תמלול המורכבות של חוויות ההריון והלידה, תוך שימוש בכוחה הפלאי של שפת השירה, הוא כלי רב ערך המאפשר עיבוד רגשי, התקרבות לגרעין העצמי, וחיבור לעוצמתו של השבט הנשי. אני מאמינה כי סיפורי ההריונות והלידות שלנו הם בעלי משמעות וחשיבות, "סיפורי גבורה" נשיים הראויים להישמע ולהשפיע. השירים יכולים לשמש את הקוראות והקוראים ככלי עזר לזימון או לתפילה, לתהליכים של הכנה לעיבור או ללידה, כמו גם להטמעה והשלמה, או כאמצעי לחיזוק ההבנה והתקשורת.

הספר עשוי כמארג של שירים קצרים לצד פואמות ארוכות, שירים הנוגעים בנושאים השונים באופן סימבולי ועקיף, או גלוי וישיר. יש בו השראה מהטבע, מהמקורות, מהשושלת הנשית ומעולמות הרוח. הוא נערך באופן מקצועי ורגיש על ידי המשוררת והעורכת שי שניידר-אילת, בשילוב עבודתן המופלאה של המשוררת והעורכת הלשונית נעה שחם, ושל מלוות הכתיבה תמר אגמון.

השירים בספר מאוגדים ב-5 שערים, המלווים באיורים קסומים פרי יצירתה של אוריין שביט. איורים אלה מתכתבים עם עבודתה היפיפיה של רות לונה לב המצולמת על הכריכה - ציור מרהיב באקריליק על פני אבן. האמנות הויזואלית המשולבת בספר מוסיפה עוד רובד למסרים העוברים דרך הכתיבה, ומשקפת מופע ייחודי של שירה שהיא מעבר למילים.
 
למי מתאים הספר שערי לידה?
 
 • לנשים בהריון
  הספר מאפשר היזכרות בדרך להשגת ההריון, והזדהות עם החוויות בשלבי ההריון השונים. הוא פותח צוהר לדמיין את הלידה ולהתכונן לקראתה, והצצה מעוררת מחשבה לתקופה שאחרי הלידה.
   
 • לנשים אחרי לידה
  הספר מעניק הזדמנות לעבד את תהליכי ההריון והלידה, השראה לכתיבת סיפור הלידה האישי, ומקום להבין את מצב הצבירה הייחודי שאחרי הלידה, ולהכיר בו.
   
 • לנשים המנסות להיכנס להריון (באופן טבעי או בטיפולי פוריות)
  הספר נותן מילים לתחושות הכמיהה ולחוויות המאתגרות שבדרך, יחד עם חיבור לכוח הפנימי, לתפילה, לתקווה ולאמונה.
   
 • לנשים אחרי אובדן הריון 
  הספר עוזר להתחבר לכאב כמו שהוא, ולצמוח ממנו, למרות הכל. לקבל את העליות והמורדות הטבעיות שבדרך, להיזכר ולדעת שאת לא לבד - יש מי שעברה את זה ומבינה אותך. יש אפשרות לתפילה וידיעה גם בעומק הכאב.
   
 • למי שנמצאת בקשר אישי עם נשים הרות ויולדות
  הספר יכול לשמש כמתנה מרגשת ומיוחדת שתוכלי לתת לבת, כלה, אחות או חברה, וכדרך להעביר מסר אישי מעצים שאת מחפשת לבטא מול אישה יקרה בחייך.
   
 • לדולות, מיילדות, רופאות נשים, וכל מי שמלווה ומטפלת בנשים סביב הריון ולידה
  הספר יכול לשמש כאמצעי נוסף לתמיכה במטופלות או יולדות שאת מלווה כאשת מקצוע, ככלי לעודד ביטוי עצמי וחיבור לכוחות גוף, נפש ורוח.
   
 • לגברים המלווים נשים הרות ויולדות
  את הספר תוכל לתת כמתנה מעצימה לאישה בחייך - בת זוג, בת, אחות. גם עבורך יש בו הזדמנות להיחשף לחוויה הנשית ולהבין אותה טוב יותר, ולקבל השראה לביטוי של תחושותיך כאבא ובן זוג סביב חוויות ההריון והלידה.
   
 • לחובבות וחובבי השירה באשר הם
  הספר מעניק אפשרות לקריאה על עולם ההריון והלידה מנקודת מבט פואטית, המבקשת לגעת בלב הדברים, ובמה שמעבר למובן מאליו.

היכן ניתן לקרוא שירים מן הספר?
 
הקריאה בשירים מקבלת את המשמעות המלאה שלה בתוך ההקשר של הספר השלם - במעבר בין השערים, בין פיסות החיים המתחברות לתהליך הנפרש על פני 16 שנים. בין חלקיו של סיפור המתחיל בסימני שאלה, ומגלה בהדרגה את התשובות.

עם זאת, כל שיר עומד גם בפני עצמו, וחלקם פורסמו עוד לפני היציאה לאור של הספר בפלטפורמות ובמות שונות. אפשר לקבל טעימה מהשירים בפייסבוק שלי, או באחד מכתבי העת והאנתולוגיות בהם השתתפתי:
שער רביעי - עת ללדת

מִי זוֹ שֶׁעָבְרָה בֵּין הָעוֹלָמוֹת
אַתְּ אוֹ אֲנִי?
אוֹ שְׁתֵּינוּ גַּם יַחַד
אִשָּׁה יוֹלֶדֶת בַּת וְאִמָּא.

שער ראשון - בין העולמות

שֶׁקֶט גָּדוֹל הִשְׂתָּרֵעַ
מֶרְחַב נְשִׁימָה שֶׁנִּפְתַּח
נְשָׁמָה חֲדָשָׁה, נְכוֹנָה לְעִבּוּר
צוֹפָה מְרַחֶפֶת מִמַּעַל


שער שני - מתוך הריק את מתמלאת

כָּל שֶׁתִּרְצִי יִוָּלֵד לָךְ
אִם רַק תָּעֵזִּי לְהַלֵּךְ בָּאֲפֵלָה
אִם רַק תַּסְכִּימִי לְהִכָּנַע
לַמֻּפְלָא מִמֵּךְ


שער שלישי - ימי עיבור

בְּכוּר נִקְבָּה מְקֻמֶּרֶת
מִתְכַּנֶּסֶת אֶל אִמְּהוֹתַי 
מְקַנֶּנֶת בְּסֵתֶר חֲגָוִים 
שׁוֹלַחַת יוֹנְקוֹת בֶּעָפָר הַלַּח

שער חמישי - מולד האם

יִדָּרֵשׁ לִי עוֹד זְמַן לְשַׂרְטֵט שׁוּב גְּבוּלוֹת
לְגוּפִי הַמֻּתָּר שֶׁאֵינֶנּוּ מֻכָּר לִי
לְהֵאָסֵף שׁוּב אֶל עַצְמִיּוּתִי 
לְהִתְלַכֵּד בַּחֲזָרָה סְבִיב צִיר הַחַיִּים

אחרית דבר - סגירת עצמות

מִצַּד שֵׁנִי אֲנִי יוֹדַעַת:
הִתְחַלְתִּי לִכְתֹּב
בְּתִקְוָה לִמְשֹׁךְ אוֹתָךְ
מִן הָעֵבֶר הָאַחֵרחמשת שערי הספר
 
דולות, מטפלות וכותבות מספרות על חווית הקריאה בשירים ובספר

 
יש חיים שאנו צריכות להילחם עליהם, לדמם ולדמוע כדי לגדול בתוכם. גם להוציא שירים. יש דברים שנוכל להבין ולזכות בהם רק כאשר אנו ניצבות מולם במלוא עוצמתנו, מוכנות לעבור את השערים.

בספר שערי לידה, שהוא מעין יומן אישי וקולקטיבי גם יחד, סוחפת אותנו תמר ענבר-שחם בגילוי לב אמיץ לסיפור בו מהולים כמיהה, געגוע וכאב באופטימיות מעוררת השתאות, סבלנות וחמלה, שמחה והודיה. מילותיה חשופות, מפלחות את הלב, מובילות אותנו בצלילה לנושא שהוא בדמנו. השירים מהדהדים חוכמה עמוקה ושבטיות נשית עוטפת, שאנו כה זקוקות לה בתרבות המודרנית. נדמה כי הם עשויים להיות מלווים נאמנים לנשים רבות בדרכן - ואין זכות גדולה מזו.
 
גילה רונאל, "האמא של הדולות", מלמדת, כותבת, יוצרת, אקטיביסטית
כל כך נשי ומחבר, מטלטל ומרגש. נשמע שנכתב ממעמקי המערה הנשית. מלא ברגש. כתיבה נוגעת עמוק וגבוה גם יחד. הספר עורר בי התרגשות. עצב. רכות. רגש כזה של ננגעות. ההקדמה וארחית הדבר שבו את ליבי בכל מילה. מאוד נהנית מהשערים, מן הבהירות בין השלבים המשתנים. אני מאוד אוהבת. השירים לוקחים צעד אחרי צעד בתהליך. מרגישה שהם באים מהרחם והלב, ולא מתוך נסיון לרצות.

מיכל גז-עייש, מטפלת ברפואה סינית ומלווה נשים במעגלי החיים
שמחתי מאד לקרוא את שירייך היפים, המרגשים. ראיתי בהם עושר עצום יפה, מרגש ומיוחד, הרגשה של רוח נושבת בין כל המילים, לעיתים קרירה, חזקה, לעיתים מחממת, מלטפת. הזדהיתי והתחברתי עם חלקים גדולים מהם. אני יודעת שהם יהיו מתנה נהדרת לכל מי שיקרא אותם. הכתיבה שלך מאד מיוחדת בעיני. גם כשאת כותבת על חוויות ותחושות קשות, רוח טובה מרחפת על הכל מלמעלה, כנות וראייה של רגשות מורכבים, ובאותו הזמן כוחות ואופטימיות מעוררי השראה. את כותבת פה סיפור אחד ארוך, שנקרא כרצף, והוא מלא, כן, אמין ושלם. הספר מקסים בעיני.

עדי פלד-שריג, משוררת
יש לי צמרמורת. החזרת אותי לרגעים הכי עוצמתיים שחוויתי בחיי. אותי אישית השירים מאוד מרגשים. כמה מטלטל ומרגש זה להיוולד מחדש כאמא וכיוצרת.

רעות שלומי-רסלר, מלווה נשים לצמיחה
 
מאוד מאוד אהבתי את הספר! ישבתי עם עצמי לקפה וגמעתי את השירים. אהבתי את הארגון, הוא גרם לי להרגיש שאני נכנסת למין טריפ, שאת לוקחת אותי לתוך מסע לידה שהוא אישי שלך, אבל בעצם נותן קול לשבט שלם של נשים שבחרו לעבור את ההריון והלידה בדרך קצת אחרת מהזרם המרכזי, שמקבל כל כך הרבה ביטוי... וגם אנחנו כנשים רגישות ויוצרות הכי צמאות וזקוקות לבטא את עצמנו. השירים שלך נותנים לזה מקום.

הילה שרעף-גלסר, שחקנית ויוצרת, כותבת הספר יומן הריון
הספר שלך הוא יצירה מיוחדת עם הרבה קסם. נשארתי עם הזדהות וחיבור לחוויה שאת מגישה על התהוות אנושית. חיים-מוות-חיים יחד. מבט פנימה. מבט החוצה. הזמנה נדיבה לאינטימיות. אוהבת את הכתיבה שלך, וחוויתי אותה עשירה, חושפת, ישירה, ומאוד אנושית. אוהבת שהבאת קשת מאוד רחבה של חוויה, פגיעות, שמחה, חמלה עצמית ואנושית, התרגשות, ביחד ולבד, ציפיה, כמיהה, אי וודאות, והתבוננות בכל אלה. אהבתי שהבאת גם חוויות שבדרך כלל קשה לתת להן מילים וגוף. כמו שהות. ריק. אין. חוויתי המון צבע. יומיומיות וקדושה. צניעות, כניעה ופגיעות, לצד הכרה בכוחך כאדם, כאישה, כיוצרת.

התרגשתי במיוחד מההקדשה הפותחת בתחילת הספר, ההכרה בזרעים שהופרו ובאלו שלא,  והחיבור למוות-חיים, שבילים  שממשיכים להופיע ולהתפתח לאורך הספר. התרגשתי מאחרית הדבר על ההרחבה של מה זה ללדת, ליצור - חוויתי שער רחב שמזמין אותי ואת שבט בנות האדם לעבור בו דרך הספר.

בשירים רבים הפגשת אותי כקוראת עם חוויה מוכרת עבורי והארת עליה במילותייך: מבט ישיר ונקי על מציאות תחומה, לצד חוויה פנימית. חוויתי אותך מכניסה טמפרטורה, צלילים, מגע, מניעה אותי פנימה והחוצה, וזה מלא בכוח וחיים. מזכיר שלל חוויות של מפגש עם העולם. בחלקים האלה משו קרה בתוכי, משהו זז. אהבתי גם את השירים האחרים, שאותם חוויתי כמו שיח פנימי שלך,  תפילות, רשמי מציאות. יש בהם הרבה מאוד שורות שנעצרתי ונפגשתי עם הכוחות שלך, הכוחות שלי, הכוחות שלנו כבני אדם וכנשים. שני סוגי השירים חזקים בעיני. התנועה בזמן מול חלומות, רשמי מציאות, זכרונות, תפילות עמוקות - הזכירה לי את התדר המוכר לי מהלידות - חלום ומציאות מעורבבים יחד.

אלה חורי-רקנטי, מאמנת בשיטת סאטיה
עוד דברים שכתבו לי נשים על השירים
 
 • הכתיבה שלך כל כך פיוטית וקסומה, נובעת מן העומקים ונוגעת ברכות.
 • השירים מבטאים משהו מסתורי, כמו חזיון נבואה מופלא.
 • המילים מצמררות במובן הטוב של המילה. מלטפות, עוטפות ומאחות כאבים. חודרות לנשמה.
 • ממש יכולתי להרגיש את ההפתעה, הפליאה והקסם, את המים הזורמים...
 • כמה עוצמה וחיבור. אני בטוחה במיליון אחוז שהשירים יהוו השראה לכל מי שזקוקה לה.
 • תיארת את המסע באמת בצורה נכונה ואמיתית, הרגשתי שאת מדייקת את התחושות שלי.
 • אפילו שעדיין לא ילדתי, קראתי את השירים וצפו בי המון רגשות, ודמעות.
 • השירים שכתבת הם למעשה השירים של כל אחת מאיתנו, שלא נכתבו.
 • מי שעברה את המסע תוכל להתחבר ולהזדהות עם כל מילה.
 • שירים ממש מרגשים שהחזירו אותי לחוויה החושית והעל-חושית שחוויתי בלידות.
 • המילים נגעו בי. הן לוכדות חוויה שמוכרת לי ולרבות נוספות, ומציג חלק ממנה לאלה שלא מכירים.
 • השירים כולם נוגעים מאד ללב, והכתיבה שלך כה עדינה ומרובדת!
 • תודה על השירים, על עוד ועוד תיאורים של חוויית החיים הזאת.
וגם גברים...

אהבתי מאד את הספציפיות בשירים, ממנה את מרקיעה לעולמות של מעלה. השירים מדויקים, מתארים סצנות מוחשיות מאוד, וזה כוחם. מתוך כך אנו מבינים את עומקם.

אילן שיינפלד, משורר ועורך, יוזם תחרות שירה בנושא לידה ומיילדות


שיר נפלא שהאיר את הגיליון באור יקרות, שיר על השגת צדק והכרה בחסד, של משוררת העושה שימוש במיטב המילים במיטב סדרן.

דורון מנשה, משורר, עורך גליון שירה של סלון הדחויים