קצת עלי

נעים להכיר, אני תמר ענבר, מלווה נשים בתהליכי מעבר בשער, לידה ויצירה. הליווי שלי נעשה באותם מקומות בחיים שבהם אישה בוחרת לעבור שינוי משמעותי וליצור יש מאין, או כאלה שבהם נסיבות החיים נושאות אותה למחוזות בלתי מוכרים, ומעבירות אותה טרנספורמציה מעצם היותם. באותם מקומות, אני שם כדי לתת לה יד ולהעניק תמיכה והכוונה בדרך בה היא פוסעת או מיטלטלת, בשביל המתפתל אותו היא חוצה או סוללת.

התהליכים שאני מלווה נוגעים לתקופות של מעברים, שינויים ולידה מחדש, באותם זמנים בחיים שדורשים מאיתנו תעצומות נפש, רוח וגוף. בתקופות האלו יש הרבה חוסר וודאות, הקרקע פחות יציבה, עולות שאלות וצפים רגשות סוערים, ולצד כל אלה יש גם המון התרגשות, כמיהה, והזדמנות אמיתית לגלות את החוזקות שבנו, לצמוח ולהרחיב את מעגלי החיבור וההשפעה שלנו בעולם.

אם את עומדת על סיפה של תקופה כזו בחייך, או שאת כבר בעיצומה, אני מזמינה אותך לקבל ממני ליווי באחד מהתחומים הבאים, בהם צברתי נסיון מקצועי ואישי וידע רב שבו אשמח לשתף אותך, ולהיות איתך ובשבילך:
  • יציאה לאור - עם עסק משלך שמבקש להיוולד או לגדול, או עם תוכן ייחודי שאת יוצרת ומבקש לקבל במה - למשל ספר, אתר, בלוג, הרצאה, סדנה, תוכניה לאירוע, ועוד.
  • יצירת זוגיות, או פרידה - בתהליכים של מציאת זוגיות שמתאימה לך, ניהול של מערכת יחסים מעצימה בפרק א' או ב', ליווי במשבר גירושין, ועוד.
  • פריון, הריון ולידה - במסע של כניסה להריון טבעי או דרך טיפולי פוריות, בהתמודדות עם שלבי ההריון השונים או אובדן הריון, בתהליכים של הכנה פיזית, רגשית ורוחנית ללידה, הסתגלות לחיים אחרי הלידה, ועוד.
  • מעגלי נשים - לחגיגת נקודות ציון בחייך כאישה - כמו בת מצווה, ווסת ראשונה, לקראת חתונה, לקראת לידה, ימי הולדת עגולים, גיל המעבר, ועוד.
בתהליכים אני משלבת כלים, התבוננות ותפיסות משפע שיטות של טיפול, ייעוץ והנחיה שלמדתי משנת 1998 ועד היום, מעולמות הגוף והנפש, הרוח והתודעה, יצירת התוכן והמדיה החברתית - בהתאמה לנושא איתו הגעת לתהליך, ולמה שנכון עבורך. אפשר לפגוש אותי אחת על אחת במפגשים פיזיים או אונליין, לתהליכים ארוכים או קצרים, וגם לאבחון או ייעוץ חד פעמי - הכל לפי הצורך שלך. בנוסף אני מנחה סדנאות והרצאות, טקסים ומעגלים לקבוצות מגוונות לפי הזמנה.
איך הגעתי לחיבור של כל התחומים בהם אני עוסקת? מה הקשר בין ליווי נשים בהריון לליווי שיווקי ועסקי, בין יצירת זוגיות ליצירת תוכן? החיבור שלי לעולמות השונים נוצר בעקבות תהליכים אישיים שעברתי. בהיותי טיפוס חוקר ולומד העמקתי בכל תחום בו נדרשתי או בחרתי להתמודד בחיים, ותמיד התעוררה בי התשוקה להעביר הלאה את הידע, הכלים והתובנות.

כשהייתי צעירה, אחרי הצבא והטיול הגדול, נמשכתי לרפואת הגוף והנפש ולעולם ההתפתחות האישית, וכך נרשמתי ללימודי שיטת גרינברג, שבהם לומדים ליצור שינוי בדפוסי חשיבה, תבניות התנהגות ומצבים חוזרים בחיים בעזרת תשומת לב ועבודת גוף. במשך 7 שנים היתה לי קליניקה בה התמקדתי בעבודה בשיטה וליוויתי הרבה אנשים ונשים שהביאו לחדר הטיפולים נושאים שונים מחיי היומיום. הבסיס לכל מה שאני יודעת על התבוננות באנשים, אבחון מצבים, תהליכי ריפוי, החלמה וצמיחה הגיע מתוך העיסוק היומיומי כמטפלת. אהבתי מאוד את העבודה בקליניקה, אבל אחרי רצף של שנים באותו העיסוק חיפשתי את הצעד הבא בהתפתחות שלי, והתחלתי ללמוד הנחיית קבוצות, חלימה, שמאניזם ועוד. לא ידעתי בדיוק איך תתפתח הדרך, ובסופו של דבר השינוי שייחלתי לו הגיע כאשר נכנסתי להריון ועם לידת בני הבכור.

תחום ההריון והלידה על כל גווניו סחף אותי לתוכו. מתוך ההתנסויות שלי וקשרים עם נשות מקצוע בתחום התעמקתי ולמדתי המון על דרכי ההתמודדות עם שלבי ההריון השונים - עם כניסה להריון, אובדן הריון, שינויים פיזיים ורגשיים בהריון, הכנה ללידה ראשונה בבית, משכב לידה, הסתגלות לאמהות, הנקה, בחירה בהורות טבעית וחינוך ביתי... למדתי איך אנחנו יכולות ליצור את המציאות הרצויה לנו כנשים יולדות, להתחבר לחוכמה נשית עתיקה ולרכוש ידע ששווה כוח, ובמקביל איך לקבל בענווה מצבים בהם הדברים אינם בשליטתנו, ולהישאר בעוצמה שלנו ללא תלות בנסיבות.

דרך ההריון, הלידה והאמהות גיליתי חיבור עמוק לנשיות ולמעגלי נשים, ובמקביל התגלגלה לפתחי הזדמנות לסייע ביצירת תוכן בפסטיבל נשים גדול שהתקיים באותם ימים באשרם במדבר. השנים הבאות סחפו אותי לתוך שותפות בהפקת הפסטיבל, ולעיסוק מרתק ביצירת התוכניה והתוכן השיווקי שלו מדי שנה. זה היה מרגש לעבוד בצורה שונה כל כך ממה שעשיתי בקליניקה, ועדיין להביא ריפוי, צמיחה והעצמה לעולם. בתקופה ההיא גיליתי שמעבר לטיפול והנחיה יש עוד דברים שאני אוהבת ומוכשרת לעשות, כמו ליצור תוכן ותקשורת ברשתות חברתיות, לכתוב ולהתכתב, לברוא עולמות ולהשפיע בדרכים חדשות. נהניתי מכל רגע של חשיבה וביצוע, ראיתי פירות גם עבור הפסטיבל וגם עבור הקליניקה הפרטית שלי, ונשים התחילו לבקש ממני לעזור להן ביצירת תוכן שיווקי.

עם לידת בני השני מצאתי את עצמי מלווה לקוחות בבניית אתרים, באפיון, עיצוב, קידום, כתיבה ועריכה. הרגשתי שהיקום מכוון את הדרך שלי, שכנראה יש לי מה לתת לעולם גם בתחום הזה, וזהו הערוץ שמתבקש ממני כעת. נעניתי לאתגר שהתדפק על דלתי, זה גם התאים לי כאמא לשני ילדים קטנים בחינוך ביתי, וזרמתי עם האירועים. הדרך להפוך ליועצת שיווקית היתה קצרה כי הרצון ללמד מה שאני יודעת נובע ממני באופן טבעי. יזמתי סדנאות לשיווק נשי ברשת, וזה תפס והתגלגל לידי כך שפנו אלי מכל מיני גופים (עמותות, מכללות, מועצות ועוד) כדי להעביר אצלם הרצאות וקורסים. במקביל נתתי גם ייעוצים אישיים לעשרות רבות של לקוחות בכל שנה, בעיקר לנשים העוסקות בתחומי הטיפול והיצירה. כיום אני עובדת גם כיועצת ומרצה מטעם מעוף, גוף המסייע לעסקים קטנים מטעם משרד הכלכלה ומעניק סבסוד משמעותי מאוד בתהליכי ליווי עסקי ושיווקי.

הפעילות ברשתות חברתיות והאפשרות להעלות בהן תכנים חיברו אותי מחדש לאהבה הגדולה שלי לכתיבה. אני אוהבת לכתוב, לבטא את עולמי הפנימי ולפזר השראה גם בלי קשר למטרה עסקית או שיווקית. תהליך הכתיבה יוצר אצלי בהירות ופותח מרחבים פנימיים חדשים. אחד הדברים שאני הכי נהנית לעשות זה ללוות נשים בדרך לבניית בטחון ביכולות הכתיבה שלהן, וביצירת תוכן מסוגים שונים. אני מאמינה שלכל אחת יש מסרים מרתקים וחשובים להעביר, וכל אחת יכולה לכתוב. מנסיוני מה שצריך לעשות זה להסיר את חסמי הפחד והאמונות המעכבות ביחס לעצמנו כנשים כותבות, וכשהם יורדים הכתיבה מפתיעה וזורמת. אין מאושרת ממני כאשר אישה מגיעה אלי ללמוד איך לארגן, לערוך ולהוציא לאור תוכן משלה, ומעניקה לי את הפריווילגיה ללוות ולסייע. הרבה נשים אמרו לי שאני דולה ומיילדת של תכנים ואני מסכימה עם הדימוי. התכנים עוברים ונובעים דרכנו כמו תינוקות שמתעברים בתוכנו ונולדים לקיום עצמאי, ואני נהנית להיות בתהליך עם האישה היוצרת כדי לתמוך, לעודד ולחזק בדרך להגשמה.

ומה הקשר לזוגיות את שואלת? זה פשוט עוד תחום שתמיד ריתק אותי והיה בעל חשיבות וערך עבורי. כאישה צעירה לקראת נישואים הלכתי ללמוד הנחיית קבוצות בדגש ייעוץ זוגי, אבל את הידע האמיתי רכשתי כמו תמיד בתהליכי החיים וטלטלותיהם. רק אחרי שעברתי משבר של גירושין וצמחתי ממנו, הבנתי באמת ולעומק מה נדרש כדי שזוגיות תצליח, עד כמה התהליך של מציאת זוגיות מתאימה הוא עמוק, ועד כמה ידע נרכש יכול ליצור שינויים שלא דמיינתי במערכות יחסים עם גברים. עברתי סדנאות ותהליכים שפירקו אמונות מגבילות שבתוכן חייתי, ולמדתי כלים רבים שהובילו אותי לבנות זוגיות חדשה ובריאה. עברתי על בשרי רצף של פרידות וחיבורים, ומסע של חיפוש ותהיות, התנסויות ותובנות... מכל אלה נאסף בי המון מה לתת לנשים שנמצאות בדרך.
אני מזמינה אותך לקרוא עוד באתר, להכיר את מה שאני מציעה, לחשוב במה היית יכולה להיעזר, וכמובן - בכל שאלה או תגובה שיש לך, אשמח שתיצרי איתי קשר.


                                                                                                          שלך, תמר ענבר